Esbjerg IF92 Parasport er klar til en spændende dag, når de i dag deltager i Sommerbold På Heden. Holdet ser frem til tre puljekampe i C-rækken og to i E-rækken, som bliver spillet på denne lørdag den 30. august 2025.
I C-rækken møder Esbjerg IF92 både Silkeborg IF, Hannover og Brøndby IF i intense opgør. I E-rækken tager Esbjerg IF92 Stjernestormerne kampen op mod HOG Hinnerup og FC Norddjurs.
Klubben opfordrer alle interesserede til at følge med i dagens kampe, hvor Esbjerg IF92 håber at opnå stor succes. Eventuelle resultater og opdateringer vil blive delt, når de foreligger.
Ribe-Esbjerg HH markerer sæsonstarten i Bambuni Herreligaen med en hjemmebanekamp mod Sønderjyske Herrehåndbold i Blue Water Dokken kl. 16:00.
De første 200 fremmødte kan nyde gratis pølser fra Slagter Theilgaard og de første 100 børn kan få gratis is fra REMA 1000 Guldager. Derudover er der også en hoppeborg til rådighed inden kampen.
Alle børn under 15 år har gratis adgang, og 10 minutter før kampstart skal den nye klubsang synges for første gang. Selvom der ingen fanzone er til dagens kamp, lover klubben, at den vender stærkere tilbage senere på sæsonen. Klubben ser frem til en stemningsfyldt kamp med opbakning fra lægterne.
Kirkens Korshær Varmestue i Esbjerg oplever en mærkbar stigning i antallet af besøgende. Ifølge deres seneste opslag på Facebook har varmestuen set en stigning på 15 ekstra besøgende om dagen sammenlignet med årets første kvartal.
Årsagen til denne stigning tilskrives delvist den nye kontanthjælpsreform, som har kastet flere i fattigdom. Effekten kan mærkes på varmestuen, hvor der også er en øget efterspørgsel på hjælp til sociale og sundhedsmæssige udfordringer.
Mange af de besøgende har behov for gratis måltider, støttet af lokale virksomheders sponsorerede madtilbud, fordi de ikke har råd til den normale dagspris på 25 kroner. Varmestuen er på nuværende tidspunkt åben fire dage om ugen, men der er et stort ønske blandt brugerne om at udvide åbningstiderne, da der er få alternativer for dem i Esbjerg.
Denne lørdag markerer den sidste sommerdag i Esbjerg, og det fejres med åbne butikker og nye efterårstrends. Esbjerg City opfordrer både lokale og besøgende til at opdatere garderoben med sæsonens mode og samtidig nyde en tur på byens caféer og restauranter.
For dem, der er på udkig efter det nyeste indenfor både tøj og boliginteriør, står butikkerne klar fra kl. 10.00 til 15.00. Det er en perfekt anledning til at mærke den begyndende efterårsstemning, mens man nyder byens mange tilbud.
Hjertings nye forhindringsbane blev officielt indviet fredag under byfesten kl. 17 ved Hjerting Skole. Arrangementet samlede en bred vifte af deltagere og blev præsenteret i et Facebook-opslag fra Hjerting IF.
Skoleleder Pernille Holm Plantener fra Hjerting Skole og Henrik Poulsen fra Hjerting IF fremhæver deres glæde og taknemmelighed for den nye bane, der er designet til at kunne bruges af alle aldre - fra børn til seniorer.
Banen, støttet af E. Bank Lauridsen Holding og Spar Nord Fonden, skal fremme fællesskab og bevægelse i lokalsamfundet. Ifølge producenten lover konstruktionen op til 45 års holdbarhed, og Hjerting kan derfor se frem til mange års glæde ved denne nye investering.
Interesserede kan se billeder fra åbningen og finde mere information via Hjerting Postens artikel.
UngEsbjerg inviterer alle interesserede til at deltage i klaverundervisning for begyndere i Ribe. Holdet er åbent for dem, der aldrig før har spillet klaver, men som har lyst til at udvikle deres musikalske evner.
Undervisningen er tilrettelagt sådan, at man ikke behøver forudgående erfaring, men blot interessen for at lære at spille dette klassiske instrument. Yderligere information om tilmelding kan findes via UngEsbjergs hjemmeside.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Kulturskolen Esbjerg er på jagt efter en ny danseunderviser, der har lyst til at blive en del af deres team og undervise i kulturtalentklasserne.
Skolen har affødt opslaget på Facebook med en opfordring til relevante kandidater om at søge stillingen, som kan findes via Esbjerg Kommunes jobportal.
Har du nogensinde drømt om at ride på bølgerne? UngEsbjerg har netop annonceret et nyt surfkursus ved Hvide Sande, der giver både nybegyndere og nysgerrige en oplagt mulighed for at prøve kræfter med surfing.
Deltagerne vil få en grundlæggende introduktion til surfudstyret, lære om strømforhold og sikkerhed, efterfulgt af praktisk undervisning i vandet. Kurset strækker sig over tre timer, så medbring dit badetøj og håndklæde, og forbered dig på en spændende dag. For mere information kan man besøge UngEsbjergs hjemmeside.
På Kulturskolen Esbjerg samledes 60 elever fra kulturtalentklasserne til en særligt kreativ musiktime, hvor musikken blev skabt med alt andet end traditionelle instrumenter.
Under ledelse af Linette blev der spillet på blandt andet flasker med majskerner, spande og murbaljer i et tværfagligt stomp-projekt. Dette arrangement demonstrerede elevernes evne til at skabe sammenhængende musikalske kompositioner med utraditionelle midler, hvilket både imponerede og underholdt.
På søndag byder Esbjerg Kunstmuseum på en kreativ Snik Saks Søndag for børnefamilier. Den 31. august fra kl. 11-14 kan de besøgende fordybe sig i et kreativt værksted med temaet tern og gitre i masser af farver.
Museets kunstformidler vil være til stede for at guide deltagerne, og værkstedet er gratis med betalt indgangsbillet. Som altid har børn gratis adgang til museet, som bliver til et sted for leg og læring denne weekend.
Mandag den 1. september 2025 inviterer Esbjerg Hurricanes til opstartsmøde for alle interesserede i flag football, den nye OL-sport uden tacklinger, men med masser af action.
Suset har netop delt en eftertragtet aftermovie fra dette års musikfestival, der fandt sted for en uge siden på Esbjerg Havn. Festivalens stemning summer af liv og minder, der nu kan genopleves gennem videoen.
I opslaget takker Suset alle frivillige, artister, partnere og gæster, der bidrog til at skabe den uforglemmelige fest. Videoen er skabt af Lasse Lund og Jeppe Kjær med musik af Von Quar, og arrangørerne ser allerede frem til næste års festival.