Lokale nyheder, reportager og artikler fra Esbjerg

Lokalt nyt
15-08-2025 13:20

Egon Olsen hædret som æresmedlem i Esbjerg Svømmeklub

På Esbjerg Svømmeklubs opstartsmøde onsdag den 13. august blev en særlig anerkendelse givet til Egon Olsen, der nu er udnævnt til æresmedlem. Han har i over 15 år været en central figur som frivillig, især gennem sin rolle som koordinator for bankospillene på Ravnevej 2.

Egon Olsens store indsats har ikke alene bidraget til betydelige indtægter for klubben, men har også skabt en vigtig social platform for spillere og frivillige. Hans strukturerede tilgang og gode humør har gjort ham til et elsket medlem af fællesskabet, hvilket blev fejret med blomster og en rørende tale fra formand Robert Heeb.

Lokalt nyt
15-08-2025 13:10

Føtex Food Esbjerg byder på verdensspecialiteter og madspildsinitiativ

Esbjerg City opfordrer lokale til at besøge føtex Food i Esbjerg, hvor hylderne nu bugner af specialiteter fra hele verden. Her kan man smage sig jorden rundt og bringe nye smagsoplevelser med hjem til køkkenet.

Derudover arbejder butikken aktivt for at reducere madspild ved at genbruge overskudsbrød. Dette initiativ har allerede bidraget til at spare 80 tons madspild på landsplan om året. Blandt de nye lækkerier af overskudsbrød kan man finde knækbrød på surdej, ymerdrys og pandoras.

Esbjerg City fremhæver en balance mellem smag, bæredygtighed og innovation i madoplevelser i føtex Food Esbjerg.

Lokalt nyt
15-08-2025 13:10

Anbefaling af psykologisk spændingsroman fra Esbjerg Bibliotek

Esbjerg Kommunes Biblioteker deler en særlig boganbefaling fra deres kollega Henriette. Hun fremhæver romanen "Kvinden ovenpå" af Freida McFadden som en intens læseoplevelse denne fredag.

Bogen handler om Victoria Barnett, der efter en alvorlig ulykke får hjælp af Sylvia Robinson, hyret af Victorias mand. Spørgsmålet er, om Victoria virkelig er den svækkede person, Sylvia tror. Romanen lover en uforudsigelig fortælling fyldt med psykologisk spænding og twistede plots.

Lokalt nyt
15-08-2025 12:45

eSport Esbjerg genoptager aktiviteter på Bakkeskolen

Efter en pause er eSport Esbjerg nu klar til at genoptage deres gaming-aktiviteter på Bakkeskolen. Der bydes velkommen til både nye og tidligere deltagere til et spændende program med Fortnite og CS2.

Fortnite-spil kan opleves mandag og onsdag fra kl. 17:00-19:00, mens CS2 står på programmet tirsdag og torsdag kl. 19:00-21:00.

Foreningen lover en oplevelse fyldt med sjov, udvikling af nye færdigheder og styrkelse af kammeratskabet. Interesserede opfordres til at tilmelde sig via deres hjemmeside.

Lokalt nyt
15-08-2025 12:35

Ændret tid for Esbjerg ENERGYs kamp mod Odense Bulldogs

Esbjerg ENERGY har meddelt, at kampen mod Odense Bulldogs, som finder sted tirsdag den 19. august, er rykket frem. Oprindeligt planlagt til kl. 19.00, vil pucken nu blive smidt kl. 17.00.

Ændringen kommer som følge af, at EfB også spiller på samme tidspunkt, hvilket har medført tilpasningen for at undgå overlap. Esbjerg ENERGY opfordrer fans til at møde op i hallen tidligt og støtte holdet i den rykkede tidsramme.

Lokalt nyt
15-08-2025 12:30

Jerne IF Fodbold inviterer nye U8-spillere til sjov træning

Jerne IF Fodbold åbner dørene for nye medlemmer til deres U8-hold, der tilbyder en sjov og inkluderende oplevelse for alle børn i området.

Træningerne foregår på Jerne Stadion hver mandag og onsdag fra 17.00 til 18.00. Holdet lover masser af grin, nye venskaber, og mulighed for at lære fodbold i en sjov atmosfære. De entusiastiske trænere, støttet af unge hjælpetrænere, sikrer, at hver træning er en positiv oplevelse.

For forældre og børn, der er interesserede i at blive en del af holdet, opfordres de til at kontakte Steen på telefonnummer 2844 2923 for mere information.

Opslagstavlen
Sponsoreret
15-08-2025 12:27
Opslagstavlen
Sponsoreret
15-08-2025 12:27
Lokalt nyt
15-08-2025 12:25

Foreningen Mennesker Mødes Esbjerg besøger Livø med lokal guide

Foreningen Mennesker Mødes fra Esbjerg havde torsdag en særlig udflugt til Livø. Grunden til rejsen var en dagstur, der blev gjort ekstra mindeværdig med hjælp fra en dygtig chauffør, som sørgede for, at de ankom til færgen en time før tid.

På Livø blev deltagerne mødt af den lokale guide Bente, en af de kun fire fastboende på øen. Bente delte øens historie fra det tidspunkt, staten købte Livø, til de begivenheder der har formet den frem til i dag, hvilket skabte en unik oplevelse for deltagerne.

Lokalt nyt
15-08-2025 12:20

Jaakko Heikkinen tiltræder som ny center for Esbjerg Energy

Esbjerg Energy har annonceret tilføjelsen af en ny spiller til deres trup, da Jaakko Heikkinen nu tager plads som center. Denne nyhed blev offentliggjort på Esbjerg Energys Facebook-side, hvor cheftræner Markus Åkerblom beskrev Jaakko som en klassisk tovejscenter med stærke ishockeyevner.

Markus Åkerblom fremhævede, hvordan Jaakko imponerer med sit spil både defensivt og offensivt. Træneren bemærkede også Jaakkos evner til at håndtere pucken og forventer, at han bliver en værdifuld ressource for holdet. For yderligere detaljer kan interesserede læse hele pressemeddelelsen på Esbjerg Energys hjemmeside.

Lokalt nyt
15-08-2025 11:55

Esbjerg Energy tilbyder sæsonkort med adgang til alle kampe

Esbjerg Energy inviterer ishockeyfans til at dele oplevelserne med deres bedste venner fra tribunen. Med klubbens nye tilbud om et "Unlimited" sæsonkort får fansene adgang til alle Esbjerg Energy kampe, både hjemme og ude, til en månedlig pris fra 109 kr.

Sæsonkortet sikrer ikke kun spændende ishockeyoplevelser, men også fællesskab og mulighed for at være en del af #EnergyFamily. Fans opfordres til at udforske fordelene og blive en del af fællesskabet via klubbens webshop.

Lokalt nyt
15-08-2025 11:45

Esbjerg Parkrun fejrer løb nummer 700 i Vognsbølparken

Esbjerg Parkrun gør sig klar til en festlig dag, når de i morgen markerer deres 700. løb i Vognsbølparken. Det bliver en morgen fyldt med fællesskab og aktivitet, når deltagerne samles til den sædvanlige 5 km-rute.

Deltagerne opfordres til at ankomme tidligt, senest kl. 8.45, da der er ekstra meddelelser denne gang. Alle skal huske deres stregkode for tidstagning, og som altid er der fokus på at byde nye deltagere velkomne i det store parkrun-fællesskab.

Efter løbet er der mulighed for at hygge sig med kage, kaffe og juice og en snak med de øvrige deltagere. Esbjerg Parkrun ser frem til at byde både erfarne løbere og førstegangsdeltagere velkommen til en mindeværdig morgen.

Lokalt nyt
15-08-2025 11:40

Pianostemmer Christian besøger Esbjerg Kulturskole inden skolestart

Esbjerg Kulturskole har haft den erfarne klaverstemmer Christian på besøg, der har sørget for, at alle flygler og klaverer er perfekt stemte inden undervisningen starter op igen.

Christian, der har arbejdet med at stemme klaverer siden 1981, besøgte kulturskolem huserne i Bramming, Ribe, og Esbjerg i løbet af ugen. Normalt rejser han landet rundt, og endda til udlandet, for at stille klaverer i perfekt stand.

Lokalt nyt
15-08-2025 11:35

Ribe-Esbjerg U19-hold deltager i Ribe Cup næste weekend

Ribe-Esbjerg HH's U19-hold, kendt som REHH Ungdom, forbereder sig på deres deltagelse i Ribe Cup, som finder sted i kommende weekend. Arrangementet, afholdt i Ribe Fritidscenter, giver lokale håndboldfans en chance for at støtte de unge talenter på hjemmebane.

Blandt deltagerne er den talentfulde målmand Mads Iversen, der allerede er en del af ligatruppen. Indledende kampe spilles fredag den 22. august kl. 19:30 og lørdag den 23. august kl. 12:35, med en mulig ekstra kamp senere på lørdagen. Alle er inviteret til at bidrage til stemningen og bakke op om de unge spillere.

Lokalt nyt
15-08-2025 11:25

Ny skoleår skudt i gang for over 11.000 elever i Esbjerg

Esbjerg Kommune byder velkommen til skoleåret 2025/2026 og markerer første skoledag for de mange elever. I alt 1.027 nye elever i børnehaveklasserne starter skolelivet, mens 10.212 elever vender tilbage til Esbjerg Kommunes folkeskoler efter sommerferie.

Den første skoledag har været præget af sommerfugle i maven og glædelige gensyn, især for de yngste elever på Bryndum Skole, som blev ønsket godt skoleår af kommunen. Gennem et Facebookopslag opfordrer Esbjerg Kommune til at se tilbage på dagen med et smil og huske lyden af børn, der starter deres skoleeventyr.