Esbjerg City inviterer til en fortryllende dag med Cirkus Trapez, som optræder på Torvet i Esbjerg lørdag den 26. juli. Publikum kan glæde sig til forestillinger kl. 11.30 og 13.00, hvor magiske cirkusoplevelser venter.
Cirkus Trapez vil bringe ægte cirkusstemning til byen med tricks, komik, og søde dyr i manegen. Du kan forvente latter, glæde og den klassiske duft af savsmuld og popcorn, som skaber den ultimative cirkusoplevelse.
For flere aktiviteter kan nysgerrige se Summer City-programmet via det link, der er delt i Esbjerg Citys opslag.
EfB har lanceret en ny funktion i deres app, som gør det muligt for fans at opbevare deres billetter eller abonnementskort direkte i Wallet. Dette initiativ gør det bekvemt at have adgang til Blue Water Arena lige ved hånden.
Med denne digitale løsning undgår fans således besværet med fysiske billetter og har altid deres entré sikret. Funktionaliteten er tilgængelig via appens seneste opdatering, der kan downloades i App Store.
Esbjerg City byder på en festlig oplevelse, når mandekoret Rød Aalboys optræder med humoristisk sang i Heerups Have tirsdag den 29. juli.
I dag blev endnu en succesfuld udgave af Esbjerg parkrun afviklet med 60 energiske deltagere, ifølge arrangør Lars’ opslag på Facebook.
Begivenheden talte 10 nye løbere, 8 der slog personlige rekorder samt flere deltagende turister. På trods af den store tilslutning mangler stadig en deltager at blive identificeret - placerings nummer 11 må gerne henvende sig.
I opslaget rettes der også en varm tak til de frivillige, der gør løbet muligt hver uge. Esbjerg parkrun ser frem til at fejre deres 700. løb den 16. august 2025.
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Esbjerg Kommune opdaterer om arbejdet med at udbedre skaderne på veje efter regnvejret i går. En del af de berørte strækninger er allerede blevet genåbnet, mens arbejdet fortsætter på resterende strækninger.
Kommunen roser de lokale borgere for deres hensyntagen og forståelse under arbejdet. For dem, der søger information om vejenes status, kan en opdateret liste findes på kommunens hjemmeside.
Fra 6. til 9. august bliver Esbjerg havn centrum for den spektakulære finale af The Tall Ships Races 2025, som annonceret af New in Esbjerg. Arrangementet byder på et væld af aktiviteter og underholdning for hele familien.
Besøgende kan glæde sig til musik, mad, gadeteater, kunstudstillinger og maritime opvisninger. Der er også mulighed for at komme ombord på internationale sejlskibe og møde besætninger fra lande som Peru, Norge, Spanien og mange flere.
For dem, der ønsker at følge med, tilbyder Tall Ships Esbjerg fuldt program på engelsk, dansk og tysk via deres hjemmeside.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Hjerting IF inviterer lokalområdet til at blive en del af Hjerting Byfest, som snart finder sted. Foreningen efterlyser engagerede frivillige til at hjælpe med at arrangere en uforglemmelig fest for hele byen.
Alle er velkomne - uanset erfaring. Interesserede opfordres til at melde sig via hjemmesiden, så de kan bidrage og blive en del af fællesskabet. Hjerting Byfest afhænger af den frivillige indsats for at sikre en mindeværdig oplevelse for alle deltagere.
Esbjerg City opfordrer til at sikre sig billet til en weekend med hygge og rosé, når Rosé Walk løber af stablen fra 1. til 3. august.
Arrangementet byder på deltagelse fra 17 lokale medlemmer, der sørger for både kølig rosé og god atmosfære. Billetter kan købes ved de deltagende udskænkningssteder eller på Esbjerg City kontoret på Torvet 16.
Interesserede kan følge med i detaljer og opdateringer på begivenhedens Facebook-side.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
I Esbjerg inviterer Xperimentet og Cristina-Maria Amorsen til samtaler, der går i dybden med personlige emner og styrker det sociale fællesskab mandag den 28. juli 2025.
Esbjerg Kommune informerer sine borgere om potentielle problemer efter et voldsomt skybrud, der har ramt området. Opslaget blev delt på kommunens Facebook-side og oplyser om muligheden for oversvømmelser i kældre og haver, der kan være kontamineret med kloakvand.
Kommunen opfordrer beboere til at være forsigtige med det vand, der kan trænge ind, da det kan bære sundhedsmæssige risici. For yderligere information og retningslinjer henviser de til Sundhedsstyrelsens hjemmeside, hvor borgere kan læse om anbefalede forholdsregler mod infektioner.
Efter dagens kraftige regnvejr er flere veje i Esbjerg nu igen åbne for trafik. Nørrebrogade ved Storegade, Jernevej under jernbanen samt Bilka-krydset og Baggesens Allé er alle erklæret farbare, ifølge Esbjerg Kommune.
Visse områder er dog stadig præget af skader, og derfor er Storebæltsvej, Skolebakken ved stationen og Strandby Kirkevej fortsat afspærret. Bøndergårdsvej er delvist spærret. Derudover er stibroerne ved Nøddelunden og i den Hemmelige Skov stadig lukkede.
Afspærringerne er nødvendige af hensyn til trafiksikkerheden, og kommunen opfordrer alle til at respektere disse foranstaltninger. Flere skader kan stadig dukke op som følge af vejret.