Esbjerg Ishockey Klub fejrer vinterferien med en ishockey-camp, der begynder på torsdag. Klubben inviterer både spillere og målmænd til at deltage i aktiviteterne, der vil fylde hallen med fart og læring.
Det er en oplagt mulighed for deltagerne at tilbringe vinterferiedagene med at forbedre deres ishockeyfærdigheder i et energisk miljø. Klubben ser frem til at byde alle velkommen på isen i løbet af ferien.
Esbjerg Kommunes Biblioteker byder lokale bogentusiaster velkommen til deres nye spændende tiltag, en "Romanceskole". Her kan deltagere dykke ned i den fascinerende verden af romantasy og anden paranormale litteraturgenrer.
Er du vild med bøger om drager, vampyrer og kærlighed i fortryllende universer? Så er dette arrangement måske noget for dig. Biblioteket inviterer alle interesserede til at få fat i en billet og tage del i denne litterære oplevelse. Ved at deltage får man mulighed for at dele sin passion for romance og fantasy i en fælles læseoplevelse.
Esbjerg City inviterer til pandekagefest torsdag d. 12. februar, hvor den gamle Sport24 på Kongensgade 16 danner rammen for specielle pandekager tilberedt over bål. Arrangementet, der finder sted fra kl. 12.00 til 15.00, giver byens borgere mulighed for at nyde både selskab, hygge ved bålet og lækre pandekager sammen.
Denne opvarmning til den internationale pandekagedag byder på familiehygge og samvær i vinterferiens ånd. Esbjerg City opfordrer lokale til at gribe muligheden for en unik vinterferieoplevelse.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Skarntyden, Esbjerg Amatør Teater, bringer klassikeren "Brødrene Løvehjerte" til live med forestillinger fra onsdag til lørdag. Skuespillerne er nu i fuldt kostume, og forberedelserne er i fuld gang op til den store debut.
Publikum kan opleve den elskede historie i Musikhuset Esbjerg, med forestillinger kl. 10.00 og 13.00 hver dag. Teatergruppen har givet et lille indblik i kostumearbejdet via en billedeserie, der kan ses på deres Facebook-side.
New in Esbjerg har delt en begivenhed for folk, der søger en afslappet måde at møde ligesindede på. Fredag den 13. februar kl. 18 åbner Esbjerg International House dørene til en aften fyldt med brætspil og godt selskab.
Deltagere opfordres til at medbringe et åbent sind, mens arrangørerne sørger for spillene. Ønsker man at deltage, skal man tilmelde sig på forhånd via esbjerggames@gmail.com. For kommende arrangementer kan interesserede følge Boardgame Club Esbjerg.
Esbjerg City har delt et attraktivt frokosttilbud fra Posthuset på Torvet. Hele februar, inklusive vinterferien, kan børn under 12 år spise gratis, når de er i selskab med en betalende voksen. Tilbuddet omfatter en gratis børnemenu pr. betalende voksen og er gyldigt frem til på fredag.
Der er to menumuligheder for børnene: pasta med kødsovs eller en paneret fiskefilet med pomfritter og ketchup. Posthuset byder velkommen fra søndag til fredag mellem kl. 9 og 16 i deres hyggelige omgivelser i det centrale Esbjerg.
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Ribe-Esbjerg HH har med glæde annonceret, at deres anfører, Mathias Jørgensen, bliver i klubben de kommende sæsoner.
Med nummer 11 på ryggen har Mathias forlænget sin kontrakt til 2028, hvilket betyder, at han vil tage sæson 10 og 11 i klubtrøjen. Med hver kamp sætter Mathias klubrekorder og er blevet synonym med Ribe-Esbjerg HH som både anfører og kulturbærer. Klubben ser frem til at drage nytte af hans kvaliteter, både på banen og i klubmiljøet.
Oplev Esbjerg inviterer til vinterbadning ved Esbjerg Strand og tilbyder en unik oplevelse for dem, der tør tage de kolde gys. Aqtiv tilbyder faciliteter som badebro, omklædningsrum og brusere for at gøre turen ned i det kolde vand så komfortabel som muligt.
Efter en frisk dukkert i de frostklare grader kan deltagerne nyde gratis adgang til en sauna, der lokker med varme og afslapning. For mere information kan interesserede besøge Oplev Esbjergs hjemmeside.
Så er der nyt fra ROSENGREEN