Går du og din familie og drømmer om en skøn, lille hundehvalp? Eller er du på udkig efter lidt forkælelse til familiens firbenede ven? Så kom ned i Maxi Zoo Esbjerg torsdag den 6. juni, hvor butikken, i anledning af Hundens Dag, har de søde vovser i fokus.
RØNNE ALLE 2B NY PRIS
Byrådet har netop godkendt aftalen mellem Esbjerg Kommune og Musikhuset Esbjerg om den fremtidige drift af spillestedet Tobakken. Dermed er Musikhuset klar til at slå dørene op til spillestedet fra 1. august 2024.
SOLGT PÅ LILLEKROG 4 I TJÆREBORG
FC Esbjerg Øst måtte nøjes med det ene point, da de søndag spillede uafgjort mod Hviding IF/Kvik 70 på Jerne Stadion.
Efter en lang række kampe uden sejr lykkedes det endelig for FC King George at hente en vigtig triumf i slutspillets 7. kamp, hvor de besejrede Brabrand IF med 2-0.
Lørdag formiddag blev Guldager Idrætscenter rammen om en kamp, der bød på en sand målfest, da Sædding/Guldager IF stod over for Bramming B. Med ni mål til værterne og fem til gæsterne endte kampen i en 9-5-sejr til Sædding/Guldager IF.
Et nyt initiativ bliver i år en del af festen i Esbjerg Festuge. Lørdag den 8. juni kl. 10 - 16 fyldes Torvet i Esbjerg med aktiviteter. Her kan man prøve, smage, lære og tage del i madkunst, kunst, spil og mode fra hele verden.
Den 30. maj åbner Basic & More en ny butik på Kongensgade 35B, der sælger blandt andet boliginteriør og isenkram fra rest- og overskudslagre. Åbningsfesten markeres med 20 procent rabat på alle varer.
PRÆSTEVÆNGET 12 SOLGT PÅ 8 DAGE!