Vellykket parkrun i Esbjerg med personlig rekord

dato

Lørdag morgen blev det 743. parkrun afholdt i Vognsbølparken i Esbjerg, hvor 57 deltagere og 8 frivillige bidrog til en succesfuld gennemførelse. For 7 af deltagerne var det deres allerførste parkrun i Esbjerg, hvilket gav dem en ny oplevelse i den grønne park.

Arrangementet fik også besøg af en delegation fra Amager Fælled parkrun, der rejste til Esbjerg for at deltage. For Murat og Julia blev dagen ekstra mindeværdig, da de begge satte personlig rekord med deres hurtigste løb nogensinde på ruten.

Derudover blev der fejret nye milepæle: Josefine Rytke og Frederik Fjellerad opnåede hver deres 25. løb, mens Daniel C og Brestir nåede henholdsvis 50. og 50 (+4). Resultaterne er tilgængelige på Esbjerg parkruns officielle hjemmeside.