Så er der nyt fra ROSENGREEN
Så er der nyt fra ROSENGREEN
Esbjerg Kommune opfordrer alle skolebørn fra 2. til 9. klasse til at deltage i den populære skolemesterturnering i fodbold.
Turneringen vil finde sted på Tjæreborg IF's baner, hvor både drenge-, pige- og mixhold kan deltage. Hver årgang får deres egen dag til at spille, og kampene vil foregå fra kl. 16.15 i løbet af uge 37 eller 38.
Formålet med arrangementet er både at konkurrere og have det sjovt sammen på fodboldbanen. Sidste frist for tilmelding er den 22. august, og yderligere information kan findes under menupunktet Skolemester på Tjæreborg IF's hjemmeside.
Esbjerg City inviterer madelskere til at opleve European Street Market, som igen præsenteres på Torvet i Esbjerg City.
Fra tirsdag den 19. til lørdag den 23. august kan besøgende glæde sig til at smage på lækre specialiteter fra lande som Italien, Tyskland og Frankrig, direkte fra autentiske madboder, der emmer af stemning.
Markedet åbner fra kl. 10 til 18 tirsdag til fredag og kl. 10 til 16 om lørdagen, og lover en uge fyldt med smagfulde oplevelser i Esbjergs hjerte.
Esbjerg Svømmeklub har med stor stolthed offentliggjort deres nye samarbejde med de lokale virksomheder CK Bonnichsen og Gadens Gastronomer. Annonceringen blev delt på klubbens officielle Facebook-side, hvor man fejrer det nye samarbejde med entusiasme.
Formålet er at øge svømmetilbuddet i Esbjerg Kommune og tiltrække flere til sporten. Klubbens dedikation til sportens sociale og fællesskabsfremmende aspekter fremhæves, da svømning ikke kun handler om at tage baner, men om at bygge varige relationer.
Samarbejdet med de nye partnere styrker Esbjerg Svømmeklubs strategi om at sætte Esbjerg på landkortet og udbrede disse værdier. Der rettes også en stor tak til de øvrige partnere, heriblandt Viking Life-Saving Equipment og Blue Water Shipping, for deres fortsatte støtte. Klubbens medlemmer ser frem til en ny sæson fyldt med venskaber og aktiviteter i og ved vandet.
Jerne IF Fodbold opfordrer børn med interesse for fodbold til at blive en del af deres U6-hold. Klubben deler en indbydelse, der lover både spændende kampe og sjove træninger for de yngste spillere.
Træningerne finder sted hver mandag og onsdag fra kl. 17:00 til 18:00 på Jerne Stadion. Der er lagt op til et fællesskab med plads til både grin og hygge, både på og uden for banen.
Interesserede kan kontakte Steen på telefonnummer 28442923 for at tilmelde sig. Klubben garanterer, at fodbold bliver alt andet end kedeligt for de små.
Esbjerg ENERGY annoncerer på Facebook, at de møder Odense Bulldogs i årets første træningskamp. Arrangementet finder sted i Granly Hockey Arena i Esbjerg.
Dørene åbner kl. 16.00, og face-off er sat til kl. 17.00. Entréen koster 25 kr., og betalingen kan ske enten kontant eller via MobilePay. Esbjergs ungdomsspillere fra EIK vil stå klar til at tage imod betalingen med smil og highfives. Fans opfordres til at komme for at støtte holdet og mærke stemningen.
Den 1. oktober er der forældrefri zone i Esbjerg, når unge mellem 5 og 15 år kan opleve Smagens Time fra kl. 16.30 til 18.30. Eventet, der første gang finder sted i Esbjerg, giver børn mulighed for at nyde en 3-retters menu på lokale restauranter.
Smagens Time er skabt af Claus Meyer og fonden Melting Pot, og overskuddet går til at forbedre unges vilkår gennem madoplevelser. I Esbjerg deltager Rankin Park Cafe og Hjerting Badehotel i arrangementet.
Billetsalget starter den 31. august kl. 10.00, og det anbefales at sikre sig en plads tidligt.
Suset Festival nærmer sig med hastige skridt, og frivillige har arbejdet hårdt for at forvandle havnen til en festplads. Ifølge et opslag fra Suset bliver der malet, bygget og klargjort for at sikre en uforglemmelig oplevelse.
Festivalen afholdes den 22. og 23. august og lover to dage fyldt med musik og fællesskab. Suset Festival opfordrer alle til at komme og mærke "suset" i fællesskab med andre festglade deltagere.
UngEsbjerg tilbyder nu et nyt makeup og styling kursus, hvor deltagerne kan lære om de nyeste trends og teknikker fra beauty-branchen.
Kursusindholdet dækker hudpleje, hår og makeup, og er designet til at hjælpe deltagerne med at fremhæve deres bedste træk. Kurset henvender sig til alle, der ønsker at dykke ned i skønhedens verden og lære noget nyt. Interessede kan finde flere oplysninger og tilmelde sig via UngEsbjergs hjemmeside.
UngEsbjerg inviterer gamere i Bramming, Esbjerg og Ribe til at tage del i deres nye Mix Gaming-hold. Her får deltagerne mulighed for at møde ligesindede og udvikle deres evner i et bredt spektrum af populære spil.
Holdet er udstyret med avanceret gamer-setup, der inkluderer både computere og PlayStations, og tilbyder en unik chance for dem, der ønsker at udforske forskellige spiltitler ud over det sædvanlige udbud på Ungdomsskolen. Spilentusiaster kan læse mere om det spændende tilbud via UngEsbjergs hjemmeside.
Festivalgæster kan nu forberede sig til Suset Festival 2025, der afholdes den 22. og 23. august på havnen i Esbjerg. Arrangøren har offentliggjort lørdagsprogrammet og opfordrer enhver til at benytte festivalens app.
Via appen kan besøgende se tidsplanen, læse mere om de forskellige optrædener og sammensætte deres egne favoritprogrammer ved at favorisere artister. Med sommerstemningen og musikken i vente hilser Suset alle velkommen til festival på havnen.
Oplev Esbjerg inviterer alle musikelskere til Ribelund Festival den 20. august, hvor Ribes plæner fyldes med danseglad musik og sang. Arrangementet byder på en bred vifte af musikalske oplevelser, herunder populære dansktopmelodier, liveoptrædener fra lokale bands og mulighed for fællessang.
Festivalen henvender sig til alle, der ønsker at nyde god musik og hyggeligt samvær under åben himmel. Flere detaljer om dagen kan findes via Oplev Esbjergs hjemmeside.
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Esbjerg Ensemble har lanceret et spændende abonnement for musikelskere, der ønsker at opleve klassisk musik på en ny måde i den kommende sæson.
Med abonnementet får man adgang til ti sæsonkoncerter, inklusive en julekoncert i Ribe Domkirke, sammen med to af byens bedste kor, samt en nytårskoncert i Musikhuset Esbjerg. Der er også mulighed for at medbringe en gæst gratis til to koncerter efter eget valg.
Abonnenter får yderligere en rabat på 27 % i forhold til løssalgsprisen samt en chance for at nyde kaffe eller te i pausen med de andre musikelskere. Interesserede kan læse mere og købe billet på Esbjerg Ensembles hjemmeside.