Esbjerg Ishockey Klub bringer en glædelig nyhed om, at de, med støtte fra Esbjerg Fonden og Danske Bank Fonden, har modtaget nye ressourcer til klubben. De har anskaffet nye gule bander prydet med logoer, mål til de yngste spillere samt opdateret træningsudstyr.
Denne opgradering hjælper klubben med at tilbyde endnu bedre rammer for alle spillere, store som små. Klubben udtrykker stor taknemmelighed over for fondene for deres uvurderlige bidrag til klubudviklingen.
UngEsbjerg åbner op for en række jagt- og naturkurser, som tilbydes gratis til unge i 7. klasse og op til 25 år. Initiativet er en del af organisationens løbende indsats for at engagere de unge i Esbjerg, Bramming og Ribe-området i friluftslivet.
Tilmeldingen til de forskellige hold er allerede begyndt, og alle interesserede kan få yderligere information ved at besøge esbu.dk. UngEsbjerg fremhæver, at kurserne er en fantastisk mulighed for unge at lære mere om naturen og jagt, mens de deltager i et fællesskab.
Esbjerg Kommune inviterer lokale borgere til at gøre en positiv forskel ved at blive frivillig rollemodel for unge mellem 18 og 29 år.
Initiativet finder sted hos 'Vindmøllen', hvor man kan dele sine erfaringer, lytte og inspirere unge til en lysere fremtid. Interesserede kan få mere at vide og tilmelde sig et informationsmøde tirsdag den 26. august. Mødet afholdes fra kl. 17.00 til 18.30 på Platformen, Gl. Novrupvej 14.
Tilmelding sker gennem det oplyste link i opslaget.
Esbjergs lokale kunstscene sætter fokus på mangfoldig kreativitet, når Daria Antonescu udstiller sine værker på Vinbaren lørdag 16. august.
Suset Festival har netop løftet sløret for det fulde program til 2025-udgaven. Festivalen lover en oplevelse fyldt med musik, mad, drikke og højt humør ved havnen.
For dem, der endnu ikke har sikret sig en plads, er det stadig muligt at få fingre i de sidste partout- og fredagsbilletter via festivalens hjemmeside. Suset opfordrer festivalgæsterne til at være hurtige, da billetterne kan blive udsolgt. Glade forventninger til festivalstemningen ses allerede i de sociale medier under hashtagget #suset2025.
Mandag den 25. august kl. 14:30–17:30 inviterer Jerne IF Gymnastik hele Esbjerg til en festlig åbning af Bakkeskolens nye springhal og kunstværket Siksak. Arrangementet byder på både sport og kultur, og er helt gratis for alle deltagere.
Dagen vil byde på officiel åbning, opvisningsshow og en unik mulighed for at møde kunstneren bag det nye kunstværk. Derudover vil der være guidede ture med Kunstagenterne og mulighed for selv at prøve kræfter med springgymnastik. Det er en dag for hele familien, med aktiviteter der byder på sport, kunst og samvær.
Så er der nyt fra ESTATE Robin Thybo Esbjerg & Varde
Så er der nyt fra RealMæglerne Esbjerg og Bramming
Audika Hørecenter inviterer alle interesserede til at få tjekket hørelsen gratis, torsdag den 21. august kl. 10.00-12.00 på Esbjerg Krone Apotek Broen.
Kulturskolen Esbjerg er parat til at starte det nye skoleår med deres Musikalske forskole, der henvender sig til elever i 0. og 1. klasse på tværs af kommunen.
Skolen har meldt ud på Facebook, at alle forberedelser er afsluttet, og at deres dygtige lærere nu står klar til at tage imod de unge talenter. Programmet inkluderer både sang og dans med henblik på en optræden i Musikhuset senere på året.
Kulturskolen understreger vigtigheden af sådan et initiativ for at give de yngste elever en tidlig musikalsk oplevelse.
Esbjerg parkrun havde fornøjelsen af at få besøg af Egill, en tidligere fast frivillig fotograf, der nu arbejder for KomEsbjerg.
Egill kiggede forbi parkrun-arrangementet i lørdags for at lytte til og dele parkruns mange gode fortællinger. Besøget resulterede i en finskrevet artikel suppleret med stemningsfyldte billeder, som Egill delte med det lokale publikum.
Esbjerg parkrun udtrykker sin taknemmelighed for gensynet med Egill og anerkender den flotte dækning.
UngEsbjerg har åbnet for tilmelding til en række ungdomsaktiviteter rundt om i Esbjerg Kommune. Der er nu hold i fem forskellige byer, hvilket giver unge fra 7. klasse og op til 25 år mulighed for at deltage gratis.
Ungdommen i Esbjerg, Bramming og Ribe opfordres til at være en del af fællesskabet og benytte sig af mulighederne for fritidsaktiviteter. Alle, der er interesserede, kan finde mere information om de forskellige hold og tilmeldingsprocessen på esbu.dk.
Esbjerg Gymnasium markerede årets begyndelse for de nye 1.g’ere, 1.hf’ere og IB-elever med en begivenhedsrig første skoledag. Dagen blev afholdt i tirsdags og var fyldt med både spænding og glæde, afsluttet med en humoristisk stand-up optræden af Morten Wichman.
Arrangementet blev gjort særligt festligt og trygt takket være en indsats fra F.E.T'ere og hele gymnasiets team, der sørgede for et mindeværdigt velkomst til skolens nye ansigter.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Onsdag den 20. august 2025 inviterer Esbjerg Kommunes Biblioteker og Luieluie til en unik oplevelse med højtlæsning fra populære romaner og kreativ fordybelse i strikning.