Gormsgade 112 i Esbjerg er solgt for 3.400.000 - se køberen og 9 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Esbjerg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES By Esbjerg følger boligmarkedet i og omkring Esbjerg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Gormsgade 112 solgt for 3.400.000 kr.

Boligen overtages af Lene Margrethe Tanggaard den 06. maj. Køberen har betalt 3.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.776 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.800.000 og boligen er derfor handlet til 89% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 143 kvm. og er opført i 1928. Grunden er på 494 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Esbjerg

Højtoftevej 50 solgt for 2.875.000 kr.

Boligen overtages af Lars Borup-Andersen og Charlotte Simonsen den 20. april. Køberen har betalt 2.875.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.760 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.300.000 og boligen er derfor handlet til 121% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 121 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 660 kvm.

Boligen er solgt af Esbjerg Mægleren

Jagtvænget 16, Hjerting solgt for 2.800.000 kr.

Boligen overtages af Michael Nordentoft Brinch Anderson og Anette Hollænder den 27. april. Køberen har betalt 2.800.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.391 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 161 kvm. og er opført i 1967. Grunden er på 873 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Esbjerg

Englandsgade 35, 3. solgt for 2.750.000 kr.

Boligen overtages af Jørgen Najbjerg Poulsen og Louise Hedegaard Poulsen den 07. maj. Køberen har betalt 2.750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.154 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 880.000 og boligen er derfor handlet til 212% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 130 kvm. og er opført i 1895. Grunden er på 433 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Rekrea

Sct Hans Vej 2B solgt for 2.348.000 kr.

Boligen overtages af Lars Egetoft Christiansen og Helga Mariane Kristensen den 06. maj. Køberen har betalt 2.348.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.345 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 104% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 3 værelser på i alt 110 kvm. og er opført i 2011. Grunden er på 464 kvm.

Muslingevej 68 solgt for 2.225.000 kr.

Boligen overtages af Tina Hien Bich Thi Le og Aleksander Ankersø den 20. april. Køberen har betalt 2.225.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.669 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.350.000 og boligen er derfor handlet til 65% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 142 kvm. og er opført i 1971. Grunden er på 704 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Esbjerg

Egedesmindevej 132 solgt for 1.890.000 kr.

Boligen overtages af Boet efter Laurits Christian Rasmussen den 04. maj. Køberen har betalt 1.890.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.404 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.500.000 og boligen er derfor handlet til 26% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 141 kvm. og er opført i 1976. Grunden er på 870 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Rekrea

Blichers Alle 19A solgt for 1.640.000 kr.

Boligen overtages af Dannie Duedal Hansen den 08. maj. Køberen har betalt 1.640.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.083 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 43% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 96 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 878 kvm.

Boligen er solgt af CIBO Ejendomskontor

Storegade 67B, 2. th solgt for 1.025.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 1.025.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.975 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 470.000 og boligen er derfor handlet til 118% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 79 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 1.965 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Esbjerg

Darumvej 133 solgt for 920.000 kr.

Boligen overtages af JN EJENDOMME, ESBJERG ApS den 11. maj. Køberen har betalt 920.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 8.440 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 4% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 109 kvm. og er opført i 1956. Grunden er på 795 kvm.

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk